Co oznacza Single Ended, Parallel Single Ended i Push-Pull

poradnik|BLOG

Co oznacza Single Ended?

 

Single Ended (SE) w dosłownym tłumaczeniu oznacza pojedynczy koniec a Parallel Single Ended (PSE) - równoległy pojedyńczy koniec. W rozwiązaniach wzmacniaczy lampowych oznacza to, że na wyjściu wzmacniacza umieszczony jest tylko pojedynczy element wzmacniający (SE) lub kilka równolegle (PSE), przez który przepływa cały sygnał.

Konstrukcje Single Ended są spotykane najczęściej w urządzeniach lampowych, chociaż zdarzają się także wzmacniacze tranzystorowe SE. Zaletą rozwiązań SE jest ich liniowa praca, ponieważ sygnał nie jest dzielony i można ustawić zakres pracy elementu wzmacniającego w najbardziej liniowym fragmencie jego charakterystyki. Do wad tego rozwiązania należy niska moc wyjściowa tych wzmacniaczy (najczęściej mają tylko kilka Watt) a tym samym mała sprawność. Wynika to z tego, że SE to układ pracujący w klasie A wnoszący dość wysokie zniekształcenia. Mimo to, SE i PSE uważa się za konstrukcje najpiękniej brzmiące. 

 

Przeciwieństwem Single Ended (SE) i Parallel Single Ended (PSE) są konstrukcje Push-Pull (PP) w których sygnał dzielony jest na dwie części i wysyłany do dwóch elementów końcowych pracujących tak, że w danym momencie jeden "ciągnie" prąd (pull), a drugi "pcha" (push). Dzięki takiemu rozwiązaniu, wysokie zniekształcenia charakterystyczne dla SE i PSE, w układach push-pull są znacznie zredukowane.