Słuchawki czy kolumny?

poradnik

 

Dla przeciętnie zarabiającego melomana, najgorszym z możliwych wyjść jest zakup jednego i drugiego. Mamy wówczas bowiem do czynienia z przeciętnym dźwiękiem z obu źródeł. Na co zatem się zdecydować?

Najpierw radzimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 

 • w jakich godzinach najczęściej słucham muzyki?
 • czy moje słuchanie będzie miało wpływ na komfort innych domowników lub sąsiadów?
 • czy mój pokój pozwala na właściwe ustawienie zestawu kolumn? (oddalenie od ścian, poprawna akustyka)
 • czy posiadam wystarczające środki finansowe na zakup porządnego zestawu opartego na kolumnach głośnikowych? (zestawy głośnikowe są wielokrotnie droższe niż odpowiadające im podobną jakością dźwięku słuchawki)

 

Wady systemów opartych na kolumnach głośnikowych:


Nasi klienci w rozmowach z nami niezwykle często jako najpoważniejszy, wymieniają problem społeczny - na słuchanie muzyki mają czas jedynie wieczorami. Niestety, nakłada się to z porą odpoczynku innych domowników co często prowadzi do otwartych konfliktów (zbyt głośne słuchanie, słuchanie w pokoju gdzie stoi telewizor, małe dzieci w domu, cienkie ściany + spragnieni spokoju sąsiedzi). Słuchanie w takich warunkach odbiera im całą radość obcowania z muzyką - prowadzi do konfliktów, zniechęcenia, rozczarowania, frustracji a niekiedy nawet depresji.

 

Słynne: "ŚCISZ TO!" stawia często znak zapytania nad sensem posiadania kolumn tym bardziej, że większość budżetowych systemów nie potrafi grać cicho. Rozwijają swoje skrzydła dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu wzmocnienia a niestety, zwykle ten poziom znajduje się już poza poziomem tolerancji domowników nie zainteresowanych naszą pasją lub gatunkiem preferowanej muzyki. Kilku naszych klientów przyznało, że z powodu wspomnianych niedogodności, może sobie pozwolić na słuchanie muzyki zaledwie raz lub dwa razy w miesiącu.

 

Ale to dopiero początek wad systemów opartych na kolumnach. Otóż bardzo często w pokojach problematycznych akustycznie nie są one w stanie utrzymać kontroli basu, co objawia się buczeniem najniższych zakresów. Pojawiać się również mogą "syczenia" najwyższych zakresów oraz z powodu zbytniego dosunięcia kolumn do ścian, niedostatki w scenie muzycznej. Wprowadza to ogólny chaos w nagrania i bywa kolejnym powodem frustracji właściciela. Ponadto słuchanie muzyki w takiej jakości może się kończyć rozdrażnieniem, bólem głowy (muzyka jest wówczas odbierana jako hałas) oraz skargami sąsiadów, którym pogubiony bas z kolumn powoduje drżenie szklanek.

 

Kolejną niedogodnością związaną ze słuchaniem przez kolumny jest brak izolacji od zewnętrznych źródeł dźwięków dochodzących zza okna, hałasu ulicy, wiertarek, kosiarek, wind, odgłosów z innych pokoi. W budynkach wielorodzinnych to stanowi naprawdę duży problem.

 

Często jako zaletę systemów kolumnowych wymienia się możliwość słuchania muzyki w większym gronie. To prawda z tym, że należy pamiętać również i o tym, że jedynie osoba siedząca po środku linii kolumn usłyszy prawidłową scenę muzyczną. Inne już tego komfortu nie będą miały (wyjątek stanowi kilka bardzo drogich zestawów kolumn, pozwalają na właściwe odbieranie sceny muzycznej przez kilka osób jednocześnie).

 

Kolejnym problemem z którym borykają się nasi klienci są... uszkodzenia drogich zestawów głośnikowych przez dzieci, zwierzęta domowe lub nieostrożność samych osób dorosłych. Standardem w takich przypadkach są wciśnięte kopułki głośników, podrapane lub zalane napojami obudowy. Jako, że kolumny głośnikowe stoją najczęściej w reprezentacyjnych miejscach ich oszpecenie boli właścicieli jeszcze mocniej niż pierwsza rysa na nowym aucie.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki, często jedynym rozsądnym wyjściem jest posiadanie podstawowego zestawu kolumnowego i jak najlepszego zestawu słuchawkowego. To pozwoli cieszyć się najwyższą jakością dźwięku za rozsądna kwotę oraz ominąć wszelkich niedogodności akustyczne oraz społeczne związane z posiadaniem drogich zestawów kolumnowych.

 

Kolumny źle brzmią:


 • w pokojach niesymetrycznych
 • w pokojach mocno lub niedostatecznie umeblowanych (duże degradacje dźwięku występują w przypadku braku dywanu lub zasłon oraz przy dużych, nieosłoniętych powierzchniach ścian)
 • w pokojach wąskich
 • w pokojach w których kolumny muszą stać blisko ściany (minimalna odległość dla większości zestawów podłogowych wynosi 1 - 1,5 m  - i to bez względu na bass-reflex)
 • w pokoju dużym, ale słabo umeblowanym
 • w zestawach połączonych ze wzmacniaczem słabej jakości kablem głośnikowym
 • gdy zajmujesz inną pozycję niż po środku (gdy leżysz lub siedzisz bliżej którejś z kolumn)

 

Zalety systemów opartych na kolumnach głośnikowych:

 

- dynamika muzyki odbierana jest przez całe ciało

- w pokojach zaadoptowanych akustycznie słychać poprawną scenę muzyczną

- możliwość słuchania w większym gronie oraz nagłaśnianie imprez

 

Wady systemów opartych na kolumnach głośnikowych:

 

- brak izolacji od innych źródeł dźwięków

- problemy akustyczne ograniczające pełne wykorzystanie możliwości systemu

- problemy i konflikty społeczne związane z natężeniem dźwięku lub gatunkiem muzyki

- trudność w zabezpieczeniu kolumn głośnikowych przed uszkodzeniem (dzieci, zwierzęta, zdarzenia losowe)

- tylko jedno miejsce w którym słychać poprawnie scenę muzyczną
wysoka cena

 


Słuchawki wysokiej klasy

 

Istnieje mit, że słuchawki oferują mniejsze doznania niż te docierające do nas z kolumn - że grają tylko "w głowie" a brzmienie jest pozbawione dynamiki. Otóż jest to najtrafniejsza definicja słuchawek kiepskich. Słuchawki wysokiej klasy zapewniają znacznie większe przeżycia: oferują brzmienie o wiele bardziej przestrzenne oraz pozbawione problemów akustycznych naszych pomieszczeń (np. niesymetrycznego umeblowania, braku możliwości znacznego odsunięcia kolumn od ścian itp.). Dźwięk oferowanych w naszym sklepie słuchawek odpowiada swoim poziomem, klasie zestawów "kolumnowych" wartych kilkanaście tysięcy złotych, tak więc stanowi zdecydowanie najtańszą alternatywę obcowania z muzyką odtwarzaną w najwyższej jakości.

 

Zalety systemów opartych na słuchawkach wysokiej klasy:


- dźwięk zupełnie niezależny od warunków akustycznych a tym samym niczym nie zniekształcony (właściwa dynamika, przestrzeń, nisko schodzący bas, wybrzmiewa do końca, bez zafałszowań, załamań. Pasmo średnie (zwykle zawierające największą część informacji): - głosy instrumentów naturalnie, pełne wybrzmienia, przestrzeń dzielącą je od siebie. Pasmo wysokie - subtelne, bez zniekształceń, bez syczeń. Głosy wokalistów są naturalne, swobodne, realistyczne.

- intymność docierającej muzyki, wrażenia otoczenia się nią

- izolacja od dźwięków docierających z zewnątrz

- zajmowanie różnych pozycji ciała nie ma wpływu na jakość brzmienia w tym szerokość sceny

 

Wady systemów opartych na słuchawkach wysokiej klasy:

 

- brak możliwości słuchania w większym gronie

- ograniczenie kablem

- inna prezentacja sceny muzycznej