Parametry techniczne słuchawek

poradnik

Parametry techniczne

Pasmo przenoszenia – wyrażone w Hertzach (Hz). Najczęściej mieści się w granicach 20-20 000 Hz, czyli w teoretycznym paśmie w jakim słyszy człowiek ( z reguły jednak słyszymy dużo mniej - przeciętnie 50-14 000 Hz). Audiofilskie słuchawki posiadają znacznie szersze pasmo - np. w Sennheiser HD600 wynosi 12-39 000 Hz). Jaki to ma sens? A taki, że jeżeli nie słyszymy tych częstotliwości, to wcale nie znaczy, że ich nie odczuwamy.

 

Sound Pressure Level – głośność słuchawek, czyli wartość ciśnienia akustycznego emitowanego przez słuchawki. Jednostką jest decybel (db). SPL wynoszący ok. 90 db jest już na wystarczająco dobrym poziomie.

 

Impedancja – im wyższa wartość, tym mniej szumów i zakłóceń

 

Total Harmonic Distortion – zniekształcenia harmoniczne, czyli procentowa wartość zniekształceń w przesyłanym sygnale dźwiękowym. Przyjęło się, że dla sprzętu hifi THD powinien wynosić mniej niż 1 %. Słuchawki audiofilskie szczycą się wartościami w okolicach 0,1%.

 

 

RANKING SŁUCHAWEK miesięcznika HI FI i Muzyka


CIEKAWOSTKA:

Najlepszymi (a zarazem najdroższymi) słuchawkami uznano konstrukcję elektrostatyczną (z dedykowanym wzmacniaczem lampowym) - Sennheiser Orpheus. Cena - ok. 50.000zł. Również dostępne w naszym sklepie. Na zamówienie. Polecamy!