Typy słuchawek

poradnik

Najczęściej spotykanymi słuchawkami są:

  • dynamiczne (najbardziej popularne)
  • elektrostatyczne (zwykle bardzo drogie konstrukcje audiofilskie)

Ze względu na konstrukcję słuchawki dzielą się na:

  1. słuchawki wokółuszne - zamknięte, półotwarte lub otwarte. Są zdecydowanie najwygodniejsze i większość profesjonalnych konstrukcji należy do tej własnie grupy (nauszne otwarte). Pozwalają na długotrwałe odsłuchy bez uczucia zmęczenia. Konstrukcje wokółuszne zamknięte często wykorzystuje się w studiach nagraniowych lub podczas relacji z głośnych imprez masowych. Ale słuchawki te mają także zastosowanie w warunkach domowych - izolują od dźwięków zewnętrznych (otwarte okno, włączony telewizor, bawiące się dzieci) pozwalając słuchaczowi skupić się na nagraniu - a w druga stronę, odtwarzana muzyka w warunkach ciszy nie przeszkadza innym domownikom (dźwięk ze słuchawek otwartych i półotwartych jest słyszany przez otoczenie).
  2. słuchawki nauszne - zamknięte, półotwarte lub otwarte. Z reguły są mniej komfortowe niż wokółuszne ale jeżeli nie zamierzamy w nich spędzić całego dnia, nie odczujemy żadnego dyskomfortu.
  3. słuchawki douszne (popularne "pchełki"). Ich zaletą są małe, dyskretne rozmiary lecz jakość dźwięku w warunkach hałasu (np. ruch uliczny) rzadko bywa zadowalająca.
  4. słuchawki dokanałowe - coraz popularniejsze. Patent zaczerpnięty z wojska i służb specjalnych. Są to konstrukcje wkładane bezpośrednio do kanału słuchowego. Do niedawna sądzono, że ten system jest zabójczy dla naszego narządu słuchu, lecz dziś już wiemy, że o jeżeli słuchawki są dobrej jakości i nie przekraczamy zalecanych głośności, nie szkodzą. Problemem pozostaje jedynie komfort użytkowania - nie wszyscy tolerują "ciało obce" w kanale słuchowym. Ale wśród tych, którym udało się przyzwyczaić mają wielu fanów. Podkreślają oni niezwykłą zdolność izolowania dźwięków otoczenia oraz świetne brzmienie niektórych modeli. I rzeczywiście - niektóre brzmią bardzo dobrze, jednak zdecydowana większość gra zaledwie dostatecznie. Są też modele, które nigdy nie powinny zostać dopuszczone do sprzedaży i te zostały pominięte  naszej ofercie.