Jak brzmi muzyka w dobrych słuchawkach?

poradnik

Zanim zdecydujesz się na zakup słuchawek, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • jak często słuchasz?
  • gdzie częściej słuchasz - w domu czy poza nim? (na ulicy, w podróży)
  • jak dużą wagę przywiązujesz do jakości dźwięku?
  • jakiej jakości jest urządzenie na którym będziesz odtwarzał(a) muzykę?
  • jakim dysponujesz budżetem?
  • jak jest urządzony pokój - czy masz szansę (i środki finansowe) na zbudowanie dobrego zestawu opartego na kolumnach i uzyskanie z niego satysfakcjonującego dźwięku? Pamiętaj, że satysfakcjonujące brzmienie kolumn w dużej mierze zależy od warunków akustycznych Twojego pokoju.

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji weź pod uwagę fakt, że za kwotę 1.500-2.500 zł możesz kupić przeciętnej klasy kolumny głośnikowe lub najwyższej klasy słuchawki (klasa HI END).

 

Jak brzmi muzyka w dobrej klasy słuchawkach?

Przede wszystkim nie ma żadnych ograniczeń. Nie pojawiają się niepożądane dźwięki zwykle towarzyszące słuchaniu muzyki z kolumn w warunkach domowych - odbicia, echa, wzbudzenia przeróżnych przedmiotów (szklanek, szyb, ścian). Jednak tak naprawdę pierwsze, co Was zaskoczy to niezwykła przestrzeń i realizm Waszej obecności w miejscu w którym dokonano nagrania. Słuchawki dobrej klasy bez problemu są w stanie "przenieść" słuchacza do studia, filharmonii, amfiteatru, na stadion lub zmusić jego wyobraźnię do przeniesienia w miejsce zasugerowane przez kompozytora (przestrzeń kosmiczna, podwodny świat, dżungla). W nagraniach studyjnych bedziecie w stanie określić gabaryty tego pomieszczenia oraz prawidłową lokalizację instrumentów i wokalistów.

 

Brzmienie:

Bas schodzi niezwykle nisko - wybrzmiewa do końca, bez zafałszowań, załamań.

Pasmo średnie (zwykle zawiera największą część informacji): - głosy instrumentów są naturalnie, słyszymy ich pełne wybrzmienia oraz przestrzeń dzielącą od siebie.

Pasmo wysokie - subtelne, bez zniekształceń, bez syczeń. Głosy wokalistów są naturalne, swobodne, realistyczne.

 

OK, jestem  zdecydowany na porządne słuchawki - które mam wybrać?

Jeżeli zdecydowaliście się na wysokiej jakości słuchawki, to Wasz wybór (z nielicznymi wyjątkami) powinien się skoncentrować wokół słuchawek wokółusznych otwartych, zamkniętych lub identycznych ale nausznych. W tym momencie decyzja zależy zatem już tylko od tego, jak bardzo chcecie odizolować się od otoczenia ( grającego TV w tym samym pomieszczeniu, otwartego okna, ruchu ulicznego, bawiących się dzieci). Zwróćcie także uwagę na to, że muzyka odtwarzana w słuchawkach otwartych może przeszkadzać innym osobom przebywającym w tym samym pomieszczeniu.

Po dokonaniu wyboru typu słuchawek (otwarte/zamkniete), powinniście określić budżet jaki jesteście w stanie przeznaczyć na zakup. Pamiętajcie, że słuchawki kupuje się z reguły raz na co najmniej kilka lat a zatem każda oszczędność poczyniona na etapie zakupu, będzie drażniła Was w przyszłości.

Jeżeli już decydujecie się na zakup słuchawek, musicie także przez chwilę zastanowić się, do czego je podłączycie. Najczęściej będzie to wejście słuchawkowe we wzmacniaczu Waszego systemu audio, ale czasami warto także sprawdzić wejście słuchawkowe w CD, które w wielu przypadkach oferuje znacznie lepszej jakości dźwięk niż ten ze wzmacniacza. Pamiętajcie także, że po jakimś czasie, gdy Wasze oczekiwania wzrosną, będziecie mogli dokupić do zestawu oddzielny wzmacniacz słuchawkowy podnosząc tym samym jakość dźwięku o kilka klas. Ale zanim to nastąpi, odkryjcie i pokochajcie zaczarowany świat muzyki odtwarzanej przez słuchawki.